Skip to main content

USTAWA UTKNĘŁA W SEJMIE!

Petycja dot. ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności


Skala marnowania żywności jest wprost niewyobrażalna – na ten moment straty szacuje się na poziomie 1,3 mld ton na świecie, z czego aż 9 mln w samej Polsce (według jedynych dostępnych w tym momencie danych – Eurostat 2006). To 450 tys. tirów wypełnionych po brzegi marnowaną żywnością, które ustawione w rzędzie połączą Warszawę z Dubajem. Wyrzucanie żywności pociąga za sobą poważne konsekwencje ekonomiczne, społeczne, ale także ekologiczne – marnują się surowce (do wyprodukowania 1 kanapki z serem wykorzystuje się aż 90 l wody!), a gnijąca żywność emituje do atmosfery trujący metan.

Zgodnie z zapisami Ustawy każdy ze sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie zobowiązany do zawarcia umowy z organizacją społeczną, która zagospodaruje żywność i przekaże ją potrzebującym. Sklepy, które nie zastosują się do postanowień nowego prawa, będą przekazywać 10 groszy za 1 kilogram zmarnowanej żywności. Prace nad ustawą trwają już od 2015 roku. W marcu b.r. specjalnie powołana podkomisja w Komisji Gospodarki i Rozwoju zakończyła prace nad ustawą. Wtedy też pojawiły się zapewnienia, że podczas kwietniowego posiedzenia projekt zostanie przyjęty. Do dziś jednak posiedzenie w tej sprawie nie zostało zwołane.

PROBLEM MARNOWANIA ŻYWNOŚCI DOTYCZY NAS WSZYSTKICH! Przyłącz się do naszej deklaracji i wspólnej walki z ubóstwem i degradacją środowiska i podpisz petycję! Podpisy pod petycją można składać przez poniższy formularz: http://bit.ly/PetycjaBankiZywnosci.